Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Świetlica środowiskowa "Dziecięca Alternatywa"

Czcionka:
Świetlica środowiskowa „Dziecięca Alternatywa” prowadzona jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Nałęczowie od 1997 roku. Mieści się w bloku przy ul. Głębocznica 23a. Do placówki mogą uczęszczać podopieczni w wieku od 6 do 16 lat.
W czasie roku szkolnego świetlica czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 14:00 - 18:30, natomiast w okresie wakacji i ferii zimowych w godzinach 8.00 - 16:00. Znajdują się w niej sale: bilardowa, plastyczna, pingpongowa, urządzone są również kąciki zabaw dla młodszych dzieci oraz pomieszczenie, w którym uczestnicy mogą pod fachowym okiem odrobić prace domowe. Placówka jest również wyposażona w materiały i gry edukacyjne, plastyczne, puzzle, klocki, zabawki dla najmłodszych - pluszaki, lalki itp., sprzęt sportowy (np. stół pingpongowy, bilardowy, piłkarzyki, siatka plażowa, badmington, piłki siatkowe, koszykowe, nożne, skakanki, hula-hop, itp.), z których dzieci bardzo chętnie korzystają.
Głównym celem placówki jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom oraz nauczenie ich prawidłowego i aktywnego organizowania czasu wolnego. Zadaniem świetlicy jest także rozwijanie indywidualnych zainteresowań wśród dzieci i młodzieży biorących udział w zajęciach. W placówce podopieczni mogą rozwijać swoje zainteresowania z różnych dziedzin kultury, kształtować dobre zachowania w życiu codziennym oraz umiejętność zgodnego przebywania, funkcjonowania i współdziałania w grupie rówieśniczej. Dodatkowo dzieci uczą się wzajemnej odpowiedzialności za siebie.
Wychowawcy świetlicy zapewniają również pomoc i wsparcie dzieciom, poprzez wspólne spędzanie czasu, gry i zabawy, a przede wszystkim prowadzone podczas nich rozmowy, które służą wspomaganiu rozwoju społecznego, emocjonalnego i psychicznego. Dzieci mają dzięki temu możliwość zaczerpnięcia porad od wychowawców dotyczących bieżących spraw i problemów, na które się napotykają w codziennym życiu.
Placówka organizuje też różnego rodzaju wyjścia poza teren świetlicy, tj. spacery i zwiedzanie Nałęczowa, piesze wędrówki, podczas których podopieczni mogą podziwiać zmieniający się pejzaż Uzdrowiska w różnych porach roku.
Ponadto, w okresie wakacji i ferii świetlica podejmuje współpracę np. z "PROJEKTOREM", dzięki czemu podopieczni mogą poznawać nowe formy pracy i zabaw prowadzonych przez wolontariuszy.
 

Całkowity koszt utrzymania świetlicy pokrywany jest z funduszy gminnych przeznaczonych na przeciwdziałanie alkoholizmowi oraz narkomanii. 

 
tel. kontaktowy  669 816 189 

 


 

KIERUNEK NAŁĘCZÓW

Nałęczów – inicjatywy lokalne w obszarze kultury”

 

Sprawozdanie z realizacji projektu „KIERUNEK NAŁĘCZÓW” realizowanego
w ramach inicjatyw lokalnych „Nałęczów – inicjatywy lokalne w obszarze kultury” realizowanego w ramach Programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2016. 

 
 

 
 
 
W Świetlicy Środowiskowej „Dziecięca Alternatywa” prowadzonej przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Nałęczowie w lutym 2017 r. obchodzono Dzień Bezpiecznego Internetu. W zajęciach udział brało 15 wychowanków w wieku od 7 do 15 lat.
W naszej placówce organizowane były zajęcia tematyczne dla dzieci, podczas których zapoznały się z zaletami i zagrożeniami jakie niesie ze sobą nieumiejętne korzystanie z sieci. Ze względu na zróżnicowanie wiekowe podopiecznych prowadzono je w dwóch grupach - w pierwszych zajęciach udział wzięły młodsze dzieci, natomiast w drugich starsi wychowankowie. Podczas pierwszych zajęć podopieczni poznali bohaterów filmów profilaktycznych tj.: „Necio”, „Zuźka i Tunio poznają internet” oraz ich przygody związane z serfowaniem w sieci. Dzieci chętnie włączyły się do oglądania przygód małych bohaterów i pozytywnie odebrały ich przekaz. Po prezentacji filmowej odbyła się pogadanka na temat internetu, jego pozytywnych stron i zagrożeń jakie się z nim wiążą. Po zajęciach wspólnie przygotowano gazetkę ścienną o bohaterach poznanych w czasie zajęć. W związku z zainteresowaniem dzieci tematyką Necia i Sieciuchów podopieczni wykonali postać Necia z przygotowanych materiałów wycinankowych. Mieli też możliwość zabrania go do domu, aby zapoznać z nim rodzinę i wspólnie odwiedzać Necia w sieci.
Dzięki filmowi „Zuźka i Tunio poznają internet” podopieczni zapoznali się z możliwościami szukania informacji w internecie za pomocą forum – dowiedzieli się czym jest i jakie ma zalety. Ponadto bohaterowie filmu przypomnieli dzieciom czym jest i do czego służy przeglądarka internetowa, jak w celach edukacyjnych używać chatu oraz jak komunikować się za pomocą poczty elektronicznej. Po prezentacji filmu podopieczni wykazali się szeroką wiedzą na tematy poruszane przez bohaterów filmu – podzielili się też swoimi doświadczeniami związanymi z serfowaniem w sieci.
 
W drugiej części zajęć udział wzięli starsi wychowankowie placówki. Charakter prowadzonych zajęć został dopasowany do wieku podopiecznych. Do zajęć z grupą starszych wychowanków wykorzystano następujące materiały filmowe: „Gdzie jest Mimi?”, „Dzień z życia”. W pierwszej kolejności wychowankowie przypomnieli jakie są pozytywne strony internetu (burza mózgów), wskazali na jego zalety, wśród których znalazły się: dostęp do edukacji (w tym szczególnie biblioteki internetowe, książki pdf, filmy edukacyjne), szybka komunikacja z całym światem, sprawna komunikacja mailowa itp. Następnie podopieczni wskazali także na zagrożenia płynące z nieodpowiedniego korzystania z sieci – ogromna ilość wirusów przy ściąganiu plików, rozwój hackerstwa i niebezpieczeństw z nim związanych, uzależnienia od stron i gier internetowych, pochłanianie czasu kosztem rodziny i przyjaciół, a przede wszystkim niebezpieczeństwo oszustwa przez znajomości online. Młodzież wykazała się dużą wiedzą na temat sieci. Ponadto prezentacja filmu „Gdzie jest Mimi?” pokazała wychowankom jak ogromne mogą być konsekwencje nieprawidłowego wykorzystywania internetu i jaki skutek dla innych osób może mieć oczernianie kogoś w sieci. Natomiast film „Dzień z życia” uświadomił podopiecznym, że zbyt częste i intensywne serfowanie po internecie może szybko przerodzić się w uzależnienie od stron i gier internetowych.
 
Po zajęciach wykonano również plakat, na którym umieszczone zostały informacje na temat bezpieczeństwa w sieci oraz możliwości uzyskania przez wychowanków profesjonalnego wsparcia dzięki specjalnej infolinii – 116 111 telefon zaufania dla dzieci i młodzieży.
Przeprowadzone zajęcia pozwoliły podopiecznym na refleksję dotyczącą przejawianych przez nich zachowań w relacjach rodzinnych, szkolnych, rówieśniczych
oraz pokazały zagrożenia i konsekwencje nieodpowiedniego korzystania z sieci.
Realizacja zajęć możliwa była dzięki współpracy z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę. Wykorzystane do zajęć materiały są dostępne na stronie fundacji (http://edukacja.fdds.pl/). 
Wychowawca
Marta Magda   
 

 

Podopieczni Świetlicy Środowiskowej „Dziecięca Alternatywa” wyróżnieni
w konkursie „Kartka Wielkanocna” organizowanym przez Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie
 
 Wojewoda lubelski w marcu 2017 roku ogłosił konkurs na najpiękniejszą kartkę wielkanocną inspirowaną tradycjami i zwyczajami Świąt Wielkanocnych, wykonaną techniką malowania lub rysowania. Konkurs zorganizowany był dla podopiecznych całodobowych placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz placówek wsparcia dziennego z terenu całego województwa lubelskiego.
Do konkursu przystąpiło ośmioro dzieci z naszej świetlicy środowiskowej „Dziecięca Alternatywa”. Z dużym zaangażowaniem podjęli prace nad własną kartką wielkanocną. Powstały piękne, kolorowe kartki samodzielnie wykonane przez dzieci i młodzież.
11 kwietnia w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda lubelski Pan Przemysław Czarnek oraz wicewojewoda Pan Robert Gmitruczuk spotkali się z dziećmi i młodzieżą, rodzicami i opiekunami uczestników konkursu. Prace dwójki z naszych podopiecznych: Marcela Wójcika (6 lat) oraz Pauliny Pawlak (11 lat) zostały wyróżnione. Obok gratulacji, nie zabrakło także życzeń wielkanocnych, które wojewoda przekazał na ręce dzieci i ich opiekunów. Sponsorem nagród dla uczestników konkursu była firma „Pszczółka” – lubelska fabryka cukierków.
W tym dniu dzieci i młodzież, rodzice i opiekunowie mogli obejrzeć wystawę nagrodzonych i wyróżnionych prac, zwiedzić najstarsze zakamarki pięknego budynku, poznać nieco jego historię oraz obejrzeć panoramę miasta z najwyższego piętra.
W galerii prezentujemy Państwu krótką fotorelację z prowadzonych zajęć konkursowych w świetlicy oraz fotorelację z wizyty w Urzędzie Wojewódzkim.
Jesteśmy dumni z naszych dzieci i cieszymy się, że z tak dużym zaangażowaniem, cierpliwością i pasją podeszły do konkursu. Składamy serdeczne gratulacje dzieciom oraz rodzicom naszych podopiecznych i życzymy dalszych sukcesów.
 
Wychowawca świetlicy
Marta Magda 
  

 
Dzień Dziecka Świetlicy Środowiskowej
Dziecięca Alternatywa” w Nałęczowie
 
Szczery, pełen sympatii uśmiech dziecka potrafi czynić cuda
i w jednej chwili rozwiać wszelkie czarne chmury nad głową…”
 
Dzień Dziecka to czas, kiedy każde dziecko powinno być uśmiechnięte i radosne. Dlatego 01.06.2017 roku w naszej świetlicy obchodziliśmy wesoły Dzień Dziecka. Z tej okazji zorganizowany został dzień zabaw dla dzieci i młodzieży, który miał miejsce na placu obok Zespołu Szkół im. Zygmunta Chmielewskiego
w Nałęczowie.
Wspólne spędzanie tego dnia rozpoczęło się od bloku zabaw integracyjnych, podczas których dzieci miały możliwość wspólnej integracji prowadzących z dziećmi i rówieśnikami oraz podzielenia się marzeniami i oczekiwaniami płynącymi z ich święta. Następnie odbywały się zajęcia ruchowe, wśród których znalazły się np.: zabawy z chustą animacyjną, przeciąganie liny, zawody sportowe, podwórkowe PAŃSTWA-MIASTA. Nie zabrakło również modelowania balonów, malowania twarzy, gry w piłkę itp. Ostatnią atrakcją tego dnia było ognisko oraz wspólne pieczenie kiełbasek. Na zakończenie dzieci otrzymały dyplomy i upominki.
Marta Magda
                                                                                        Ewelina Szot

 

Dane kontaktowe:

 

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej

24-150 Nałęczów, ul. Kolejowa 7

tel./fax (81) 50 14 481

tel. kom.  513 163 393  pracownicy socjalni (pokój nr 213)

513 177 989  pracownicy socjalni (pokój nr 214)

669 816 189   świetlica środowiskowa

e-mail: mops@naleczow.pl

www.naleczow.naszops.pl


NIP: 716-19-19-634


REGON: 004206170

Zegar

Kalendarium

Luty 2018
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4

Imieniny